| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $106M | $110M | — | -3.0% | — |
| Op. Income | $47M | $49M | — | -4.5% | — |
| Gross Margin | 51.3% | 52.0% | — | -0.7pp | — |
| Net Margin | -23.5% | 44.2% | — | -67.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.55 | $1.15 | — | -147.8% | — |
| Free Cash Flow | $62M | $58M | — | 6.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $106M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$74M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $462.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$300.0K |
| Other Adjustments | $290.0K |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $50.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | -$40M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $50M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $40M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $65M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $64M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $18M |
| NET CASH FROM INVESTING | $16M |
| Net Debt Issuance | $30M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$41M |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$21M |
| FREE CASH FLOW | $62M |
| Net Change in Cash | $58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $128M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $72M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $318M |
| PP&E (Net) | $3.0B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $598M |
| Long-Term Investments | $64M |
| Tax Assets | -$3.0B |
| Other Non-Current Assets | $2.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $61M |
| Other Current Liabilities | -$60M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $154M |
| Long-Term Debt | $1.8B |
| Deferred Revenue NC | $61M |
| Deferred Tax Liabilities | -$1.9B |
| Other Non-Current Liabilities | $127M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $20M |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $1.8B |
| Net Debt | $1.6B |