| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $110M | $112M | — | -1.8% | — |
| Op. Income | $49M | $49M | — | 1.3% | — |
| Gross Margin | 52.0% | 50.5% | — | 1.5pp | — |
| Net Margin | 44.2% | 44.6% | — | -0.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.15 | $1.00 | — | 15.0% | — |
| Free Cash Flow | $58M | $58M | — | -0.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $110M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $49M |
| Income Tax Expense | $224.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | -$41M |
| EBIT | $79M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $110M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $49M |
| Income Tax Expense | $224.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | -$41M |
| EBIT | $79M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $48M |
| Depreciation & Amortization | $41M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $55M |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | $58M |
| Capital Expenditure | $69.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $47M |
| NET CASH FROM INVESTING | $47M |
| Net Debt Issuance | -$75M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$41M |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$126M |
| FREE CASH FLOW | $58M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $207M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $301M |
| PP&E (Net) | $3.3B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $689M |
| Long-Term Investments | $55M |
| Tax Assets | -$3.3B |
| Other Non-Current Assets | $2.7B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $43M |
| Short-Term Debt | $123M |
| Deferred Revenue | $59M |
| Other Current Liabilities | -$238M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $282M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $59M |
| Deferred Tax Liabilities | -$2.1B |
| Other Non-Current Liabilities | $2.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | -$1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $23M |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $1.9B |