| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $82M | $93M | $82M | -11.9% | -0.3% |
| Op. Income | $19M | $31M | $24M | -38.9% | -21.5% |
| Gross Margin | 33.0% | 42.6% | 38.8% | -9.7pp | -5.8pp |
| Net Margin | 89.1% | 44.3% | 23.1% | 44.8pp | 66.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.30 | $0.70 | $0.30 | 85.7% | 333.3% |
| Free Cash Flow | $50M | $56M | $44M | -11.0% | 14.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $4.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $55M |
| INCOME BEFORE TAX | $74M |
| Income Tax Expense | $344.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $74M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $73M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $71M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $129M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $4.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $55M |
| INCOME BEFORE TAX | $74M |
| Income Tax Expense | $344.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $74M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $73M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $71M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $129M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $73M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$64M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $52M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | -$233M |
| Sales/Maturities of Investments | $124M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$113M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $124M |
| NET CASH FROM FINANCING | $90M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | $27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $196M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $287M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $405M |
| Long-Term Investments | $54M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2.9B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $125M |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $244M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $128M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $28.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $25M |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $1.2B |