| Metric | Q1 2016 | Q4 2015 | Q1 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $112M | — | — | — | — |
| Op. Income | $49M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 50.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | 44.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $58M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $112M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $413.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $48M |
| D&A | -$43M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $112M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $413.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $48M |
| D&A | -$43M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $50M |
| Depreciation & Amortization | -$7M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$16M |
| Change in Working Capital | $32M |
| OPERATING CASH FLOW | $59M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$32M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | $12M |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | -$41M |
| Other Financing Activities | -$690.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$39M |
| FREE CASH FLOW | $58M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $209M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $53M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $343M |
| PP&E (Net) | $3.4B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $693M |
| Long-Term Investments | $45M |
| Tax Assets | -$3.4B |
| Other Non-Current Assets | $2.7B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue | $64M |
| Other Current Liabilities | -$211M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $307M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $64M |
| Deferred Tax Liabilities | -$2.3B |
| Other Non-Current Liabilities | $2.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.4B |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | -$1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $23M |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $2.0B |