| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $39M | $15M | -43.4% | 50.6% |
| Op. Income | -$10M | -$10M | -$7M | 2.9% | -35.7% |
| Gross Margin | 26.8% | 20.2% | 29.3% | 6.6pp | -2.5pp |
| Net Margin | -69.5% | -20.8% | -70.0% | -48.7pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.90 | $-1.20 | $-1.50 | -58.3% | -26.7% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$271.0K | -$10M | -3129.5% | 13.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $4.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$939.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$939.0K |
| Net Debt Issuance | $501.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $280.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $781.0K |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $260.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $873.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $48M |
| TOTAL ASSETS | $90M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $59M |
| Long-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $137.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $577.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28M |
| TOTAL LIABILITIES | $87M |
| Common Stock | $79.0K |
| Additional Paid-In Capital | $196M |
| Retained Earnings | -$193M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $90M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $13M |