| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $21M | $11M | 84.2% | 269.0% |
| Op. Income | -$10M | -$9M | -$6M | -12.8% | -71.1% |
| Gross Margin | 20.2% | 21.8% | 27.1% | -1.6pp | -6.9pp |
| Net Margin | -20.8% | -73.0% | -71.7% | 52.3pp | 50.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.20 | $-2.00 | $-1.30 | 40.0% | 7.7% |
| Free Cash Flow | -$271.0K | -$1M | $4M | 80.5% | -107.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $2.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $832.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$85.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $322.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$271.0K |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $135.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $43M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $50M |
| TOTAL ASSETS | $92M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | -$369.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $137.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $86M |
| Common Stock | $77.0K |
| Additional Paid-In Capital | $184M |
| Retained Earnings | -$178M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $92M |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | $4M |