| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75M | $83M | $91M | -9.8% | -17.6% |
| Op. Income | -$8M | -$5M | -$6M | -59.9% | -29.9% |
| Gross Margin | 39.1% | 40.3% | 37.3% | -1.2pp | 1.8pp |
| Net Margin | -9.6% | -4.7% | -5.8% | -5.0pp | -3.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.01 | $-0.01 | -83.1% | -26.9% |
| Free Cash Flow | -$6M | $12M | -$11M | -153.3% | 45.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $83M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $337.0K |
| Other Income/Expenses | -$120.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | -$684.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | -$13M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$487.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$507.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$994.0K |
| Net Debt Issuance | -$257.0K |
| Common Stock Repurchased | -$430.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $35M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $35M |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $20M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $113M |
| TOTAL ASSETS | $166M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43M |
| TOTAL LIABILITIES | $105M |
| Common Stock | $41.0K |
| Additional Paid-In Capital | $254M |
| Retained Earnings | -$193M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $166M |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | $37M |