| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83M | $106M | $105M | -21.7% | -21.0% |
| Op. Income | -$5M | -$2M | $559.0K | -191.9% | -972.1% |
| Gross Margin | 40.3% | 44.7% | 42.1% | -4.3pp | -1.8pp |
| Net Margin | -4.7% | -2.4% | 0.9% | -2.2pp | -5.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.00 | $0.00 | -48.3% | -505.9% |
| Free Cash Flow | $12M | $4M | $5M | 191.6% | 120.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $442.0K |
| Other Income/Expenses | -$172.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$712.0K |
| Other Non-Cash Items | $985.0K |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$590.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$344.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $47M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $69M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $35M |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $98M |
| TOTAL ASSETS | $167M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $64M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $956.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $103M |
| Common Stock | $40.0K |
| Additional Paid-In Capital | $251M |
| Retained Earnings | -$186M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $65M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $65M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $167M |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | $30M |