| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $104M | $69M | $61M | 50.2% | 68.8% |
| Op. Income | $15M | $3M | -$9M | 487.3% | 264.9% |
| Gross Margin | 49.6% | 45.1% | 43.2% | 4.5pp | 6.5pp |
| Net Margin | 8.1% | -2.0% | -23.3% | 10.0pp | 31.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.00 | $-0.05 | 456.3% | 118.3% |
| Free Cash Flow | $13M | $16M | $7M | -20.4% | 94.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $696.0K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $696.0K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$261.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$278.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$539.0K |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$69.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $26M |
| Other Current Assets | $648.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $66M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $35M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $505.0K |
| Tax Assets | -$505.0K |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64M |
| TOTAL ASSETS | $130M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $94M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $97M |
| TOTAL LIABILITIES | $154M |
| Common Stock | $18.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$173M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $130M |
| Total Debt | $105M |
| Net Debt | $72M |