| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $316M | $273M | $258M | 15.5% | 22.5% |
| Op. Income | $90M | $60M | $71M | 48.2% | 26.7% |
| Gross Margin | 40.0% | 34.3% | 39.3% | 5.8pp | 0.7pp |
| Net Margin | -10.2% | 0.5% | -7.0% | -10.7pp | -3.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.01 | $-0.13 | -2519.0% | -69.2% |
| Free Cash Flow | $59M | $47M | $60M | 25.8% | -0.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $316M |
| Cost of Revenue | $189M |
| GROSS PROFIT | $126M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $946.0K |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $226M |
| OPERATING INCOME | $90M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | -$122M |
| INCOME BEFORE TAX | -$33M |
| Income Tax Expense | -$668.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$36M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $219.0K |
| Other Non-Cash Items | $87M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $93M |
| Capital Expenditure | -$34M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | $74.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | $27M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $59M |
| Net Change in Cash | $71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $151M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $201M |
| PP&E (Net) | $916M |
| Goodwill | $750M |
| Intangible Assets | $108M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $35M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $147M |
| Long-Term Debt | $897M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $265M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $17.0K |
| Additional Paid-In Capital | $519M |
| Retained Earnings | -$377M |
| Treasury Stock | -$54M |
| Accum. Other Comp. Income | -$115.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $295M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $295M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.1B |