| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $273M | $230M | $205M | 18.7% | 33.2% |
| Op. Income | $60M | $31M | -$33M | 93.3% | 284.9% |
| Gross Margin | 34.3% | 28.3% | 31.1% | 6.0pp | 3.2pp |
| Net Margin | 0.5% | -14.6% | -16.8% | 15.1pp | 17.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.22 | $-0.25 | 96.2% | 96.6% |
| Free Cash Flow | $47M | -$9M | -$25M | 612.4% | 287.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $273M |
| Cost of Revenue | $180M |
| GROSS PROFIT | $94M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $213M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$57M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $273M |
| Cost of Revenue | $180M |
| GROSS PROFIT | $94M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $213M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$57M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $178.0K |
| Other Non-Cash Items | $30M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $80M |
| Capital Expenditure | -$33M |
| Acquisitions (Net) | -$64M |
| Purchases of Investments | -$33M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$101M |
| Net Debt Issuance | $8M |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$41.0K |
| FREE CASH FLOW | $47M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $79M |
| Short-Term Investments | $12M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $139M |
| PP&E (Net) | $907M |
| Goodwill | $749M |
| Intangible Assets | $108M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $30M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $139M |
| Long-Term Debt | $877M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $362M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $17.0K |
| Additional Paid-In Capital | $336M |
| Retained Earnings | -$345M |
| Treasury Stock | -$48M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $153M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $153M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.2B |