| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $21M | $17M | 34.2% | 61.6% |
| Op. Income | -$2M | -$961.0K | -$206.0K | -83.1% | -754.4% |
| Gross Margin | 45.0% | 48.8% | 48.1% | -3.8pp | -3.1pp |
| Net Margin | -8.2% | -5.3% | -1.8% | -2.9pp | -6.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.04 | $-0.01 | -106.6% | -636.8% |
| Free Cash Flow | -$633.0K | $2M | $717.0K | -139.5% | -188.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $501.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $379.0K |
| Other Income/Expenses | -$481.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $42.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$439.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $287.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$516.0K |
| Capital Expenditure | -$117.0K |
| Acquisitions (Net) | -$24M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24M |
| Net Debt Issuance | $25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$206.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$633.0K |
| Net Change in Cash | $531.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $27M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $63M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $18M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $273.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $42M |
| TOTAL ASSETS | $105M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $670.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue NC | $303.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28M |
| TOTAL LIABILITIES | $60M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $252M |
| Retained Earnings | -$206M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $371.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $46M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $46M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $105M |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | $20M |