| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $189M | $184M | $153M | 2.7% | 23.6% |
| Op. Income | -$824M | -$87M | -$79M | -849.7% | -949.6% |
| Gross Margin | 45.6% | 44.3% | 51.7% | 1.2pp | -6.2pp |
| Net Margin | -431.8% | -43.5% | -42.9% | -388.3pp | -388.9pp |
| EPS (Diluted) | $-5.39 | $-0.53 | $-0.44 | -917.0% | -1125.0% |
| Free Cash Flow | -$29M | -$27M | -$53M | -9.0% | 45.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $189M |
| Cost of Revenue | $103M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $37M |
| Selling & Marketing | $61M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $89M |
| Other Expenses | $784M |
| Operating Expenses | $910M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | -$824M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $422.0K |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$816M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$815M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$815M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$815M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$816M |
| EBITDA | -$787M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$815M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $39M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $740M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$436.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$97.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $838M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $951M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $1.4B |
| Intangible Assets | $335M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $144.0K |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $70M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $62M |
| Other Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $145M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $222.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $851.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $167M |
| Common Stock | $4.3B |
| Additional Paid-In Capital | $192M |
| Retained Earnings | -$1.9B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | -$812M |