| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $184M | $189M | $147M | -2.4% | 25.7% |
| Op. Income | -$83M | -$824M | -$114M | 90.0% | 27.2% |
| Gross Margin | 47.2% | 45.6% | 47.5% | 1.6pp | -0.3pp |
| Net Margin | -40.4% | -431.8% | -78.1% | 391.4pp | 37.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | $-5.39 | $-0.77 | 90.9% | 36.4% |
| Free Cash Flow | -$45M | -$29M | -$13M | -54.0% | -240.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $57M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $79M |
| Other Expenses | $60M |
| Operating Expenses | $170M |
| Cost & Expenses | $267M |
| OPERATING INCOME | -$83M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $386.0K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$73M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$74M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$74M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$74M |
| D&A | $28M |
| EBIT | -$73M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$74M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $30M |
| Deferred Income Tax | -$368.0K |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$263.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $89.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | -$38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $800M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $64M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $934M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $1.4B |
| Intangible Assets | $311M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $301.0K |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $68M |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $150M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21M |
| TOTAL LIABILITIES | $171M |
| Common Stock | $4.3B |
| Additional Paid-In Capital | $198M |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$775M |