| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $4M | 21.6% | 20.9% |
| Op. Income | -$29M | -$27M | -$15M | -7.3% | -96.0% |
| Gross Margin | 64.8% | 59.2% | 84.5% | 5.6pp | -19.7pp |
| Net Margin | -520.6% | -763.7% | -429.3% | 243.1pp | -91.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.37 | $-0.24 | 18.9% | -25.0% |
| Free Cash Flow | -$27M | -$24M | -$22M | -12.0% | -21.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $610.0K |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$20M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $610.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | $120.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$25M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $32M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $98M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | $71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $204M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $38.0K |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $214M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $39M |
| TOTAL ASSETS | $253M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $34M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $107M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $109M |
| TOTAL LIABILITIES | $142M |
| Common Stock | $85.0K |
| Additional Paid-In Capital | $632M |
| Retained Earnings | -$521M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $111M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $111M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $253M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$202M |