| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $9M | $10M | 1.5% | -6.8% |
| Op. Income | -$980.4K | -$405.4K | $56.5K | -141.8% | -1836.4% |
| Gross Margin | 30.3% | 34.8% | 36.6% | -4.6pp | -6.3pp |
| Net Margin | -11.4% | -6.9% | -1.5% | -4.5pp | -9.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.02 | $-0.01 | -100.0% | -300.0% |
| Free Cash Flow | $1M | -$3M | -$64.3K | 147.6% | 2187.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $552.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $281.3K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$980.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $50.3K |
| Other Income/Expenses | -$39.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $35.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $928.4K |
| EBIT | -$969.6K |
| EBITDA | -$41.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $928.4K |
| Stock-Based Compensation | $184.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$16.1K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$118.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$118.4K |
| Net Debt Issuance | -$232.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$61.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$293.9K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $147.0K |
| Other Non-Current Assets | $27.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $34M |
| TOTAL ASSETS | $52M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $777.4K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $270.2K |
| Additional Paid-In Capital | $232M |
| Retained Earnings | -$202M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $52M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $9M |