| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $8M | $10M | 9.3% | -4.3% |
| Op. Income | -$405.4K | -$3M | $678.0K | 85.2% | -159.8% |
| Gross Margin | 34.8% | 24.8% | 40.5% | 10.1pp | -5.6pp |
| Net Margin | -6.9% | -35.0% | 1.0% | 28.0pp | -8.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.11 | $0.00 | 81.8% | -688.2% |
| Free Cash Flow | -$3M | $1M | -$554.4K | -331.1% | -408.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $427.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $281.3K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$405.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $45.7K |
| Other Income/Expenses | -$96.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$502.2K |
| Income Tax Expense | $129.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$632.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$632.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$632.1K |
| D&A | $911.0K |
| EBIT | -$456.5K |
| EBITDA | $454.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$632.1K |
| Depreciation & Amortization | $911.0K |
| Stock-Based Compensation | $116.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $25.4K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $29.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $21.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $50.9K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $147.0K |
| Other Non-Current Assets | $27.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $35M |
| TOTAL ASSETS | $54M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $694.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $269.9K |
| Additional Paid-In Capital | $232M |
| Retained Earnings | -$201M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $54M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $11M |