| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | — | $38M | — | -7.6% |
| Op. Income | -$3M | — | -$2M | — | -42.6% |
| Gross Margin | 33.2% | — | 35.0% | — | -1.7pp |
| Net Margin | -10.0% | — | -8.3% | — | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | — | $-0.12 | — | -8.3% |
| Free Cash Flow | -$162.5K | — | $2M | — | -110.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $229.5K |
| Other Income/Expenses | -$52.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $862.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | $999.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $825.3K |
| Deferred Income Tax | $545.0K |
| Other Non-Cash Items | $303.4K |
| Change in Working Capital | -$285.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$626.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$636.2K |
| FREE CASH FLOW | -$162.5K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $143.0K |
| Other Non-Current Assets | $27.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $51M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $998.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $541.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $270.5K |
| Additional Paid-In Capital | $232M |
| Retained Earnings | -$204M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $935.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $30M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $30M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $51M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $9M |