| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.4B | $5.9B | — | -26.5% | — |
| Op. Income | $26M | $322M | — | -92.0% | — |
| Gross Margin | 12.6% | 14.9% | — | -2.3pp | — |
| Net Margin | 0.3% | 2.0% | — | -1.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.17 | — | -69.9% | — |
| Free Cash Flow | -$284M | $808M | — | -135.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.4B |
| Cost of Revenue | $3.8B |
| GROSS PROFIT | $552M |
| R&D Expenses | $218M |
| Selling & Marketing | $219M |
| General & Administrative | $188M |
| SG&A Expenses | $408M |
| Other Expenses | -$99M |
| Operating Expenses | $526M |
| Cost & Expenses | $4.3B |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $13.4K |
| Interest Expense | $48.0K |
| Other Income/Expenses | -$612.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $791M |
| EBIT | $83M |
| EBITDA | $874M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.4B |
| Cost of Revenue | $3.8B |
| GROSS PROFIT | $552M |
| R&D Expenses | $218M |
| Selling & Marketing | $219M |
| General & Administrative | $188M |
| SG&A Expenses | $408M |
| Other Expenses | -$99M |
| Operating Expenses | $526M |
| Cost & Expenses | $4.3B |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $13.4K |
| Interest Expense | $48.0K |
| Other Income/Expenses | -$612.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $791M |
| EBIT | $83M |
| EBITDA | $874M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $797M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | -$355M |
| OPERATING CASH FLOW | $475M |
| Capital Expenditure | -$759M |
| Acquisitions (Net) | $41M |
| Purchases of Investments | -$271M |
| Sales/Maturities of Investments | $281M |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$816M |
| Net Debt Issuance | $202M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM FINANCING | $187M |
| FREE CASH FLOW | -$284M |
| Net Change in Cash | -$166M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $416.3K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $24.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $904.9K |
| Long-Term Investments | $164.2K |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $82.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $45.7K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $376.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $996.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $379.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $952.7K |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $5M |