| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5.9B | — | — | — | — |
| Op. Income | $322M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 14.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | 2.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.17 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $808M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5.9B |
| Cost of Revenue | $5.1B |
| GROSS PROFIT | $888M |
| R&D Expenses | $225M |
| Selling & Marketing | $172M |
| General & Administrative | $169M |
| SG&A Expenses | $340M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $566M |
| Cost & Expenses | $5.6B |
| OPERATING INCOME | $322M |
| Interest Income | $13.0K |
| Interest Expense | $52.3K |
| Other Income/Expenses | -$162M |
| INCOME BEFORE TAX | $160M |
| Income Tax Expense | $38M |
| Net Income from Continuing Ops | $122M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $119M |
| Net Income Deductions | -$42M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $160M |
| D&A | $788M |
| EBIT | $222M |
| EBITDA | $1.0B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5.9B |
| Cost of Revenue | $5.1B |
| GROSS PROFIT | $888M |
| R&D Expenses | $225M |
| Selling & Marketing | $172M |
| General & Administrative | $169M |
| SG&A Expenses | $340M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $566M |
| Cost & Expenses | $5.6B |
| OPERATING INCOME | $322M |
| Interest Income | $13.0K |
| Interest Expense | $52.3K |
| Other Income/Expenses | -$162M |
| INCOME BEFORE TAX | $160M |
| Income Tax Expense | $38M |
| Net Income from Continuing Ops | $122M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $119M |
| Net Income Deductions | -$42M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $160M |
| D&A | $788M |
| EBIT | $222M |
| EBITDA | $1.0B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $119M |
| Depreciation & Amortization | $791M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $179M |
| Change in Working Capital | $284M |
| OPERATING CASH FLOW | $1.4B |
| Capital Expenditure | -$565M |
| Acquisitions (Net) | $70M |
| Purchases of Investments | $23M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$64M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$653M |
| Net Debt Issuance | -$671M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$683M |
| FREE CASH FLOW | $808M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $423.0K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $25.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $27.4K |
| Intangible Assets | $906.6K |
| Long-Term Investments | $149.5K |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $109.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $38.1K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $391.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $316.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $933.3K |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $5M |