| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $55M | $52M | $59M | 6.2% | -7.7% |
| Op. Income | $7M | $2M | $6M | 215.1% | 6.0% |
| Gross Margin | 82.1% | 82.9% | 84.1% | -0.8pp | -1.9pp |
| Net Margin | 9.0% | 3.3% | 6.4% | 5.6pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.12 | $0.26 | 191.7% | 34.6% |
| Free Cash Flow | $8M | $1M | $9M | 493.5% | -10.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $55M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17.0K |
| Other Income/Expenses | -$103.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $966.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $55M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17.0K |
| Other Income/Expenses | -$103.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $966.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $966.0K |
| Stock-Based Compensation | -$79.0K |
| Deferred Income Tax | $614.0K |
| Other Non-Cash Items | -$7.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$480.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $7.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$473.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $375.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $48M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $719.0K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $79M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $319.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $694.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $42M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $129M |
| Retained Earnings | -$92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $104.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $79M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$5M |