| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $52M | $59M | $56M | -12.6% | -8.0% |
| Op. Income | $2M | $5M | $3M | -61.7% | -31.2% |
| Gross Margin | 82.9% | 82.7% | 83.8% | 0.2pp | -0.9pp |
| Net Margin | 3.3% | 6.5% | 3.0% | -3.1pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.26 | $0.11 | -53.8% | 9.1% |
| Free Cash Flow | $1M | $5M | $3M | -75.0% | -51.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$257.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $107.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$257.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $107.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $668.0K |
| Deferred Income Tax | $43.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$777.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $273.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$771.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $44M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $752.0K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $75M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $39M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $129M |
| Retained Earnings | -$93M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $105.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $36M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $36M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $75M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$1M |