| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $52M | $53M | $59M | -1.9% | -11.6% |
| Op. Income | -$358.0K | $5M | $5M | -107.8% | -106.6% |
| Gross Margin | 81.5% | 82.3% | 82.7% | -0.8pp | -1.3pp |
| Net Margin | 0.2% | 6.2% | 6.5% | -6.1pp | -6.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.25 | $0.26 | -96.0% | -96.2% |
| Free Cash Flow | $4M | $87.0K | $5M | 3948.3% | -33.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | -$358.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | -$140.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$498.0K |
| Income Tax Expense | -$577.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $79.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $79.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $79.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$358.0K |
| EBITDA | $975.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $79.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $755.0K |
| Deferred Income Tax | $257.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$521.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$521.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$170.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $245.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $43M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $653.0K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29M |
| TOTAL ASSETS | $72M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $694.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $131M |
| Retained Earnings | -$96M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$210.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $72M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$3M |