| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $97.7K | — | $13.9K | — | 604.1% |
| Op. Income | -$2M | — | -$2M | — | -1.9% |
| Gross Margin | 48.2% | — | -196.6% | — | 244.8pp |
| Net Margin | -1796.6% | — | -14359.9% | — | 12563.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | — | $-0.35 | — | 14.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$1M | — | -4.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97.7K |
| Cost of Revenue | $50.6K |
| GROSS PROFIT | $47.1K |
| R&D Expenses | $829.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $913.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $3.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$73.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $34.8K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $24.7K |
| Stock-Based Compensation | $68.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $77.4K |
| Change in Working Capital | $353.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$34.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$14.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34.8K |
| Net Debt Issuance | -$11.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $11.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $269.7K |
| Net Receivables | $286.3K |
| Inventory | $9.9K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $353.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $500.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $854.1K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $230.9K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $281.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $281.5K |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | -$41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | -$329.8K |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $39.6K |
| Net Debt | -$4M |