| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $362.5K | — | $422.0K | — | -14.1% |
| Op. Income | -$358.3K | — | -$488.4K | — | 26.6% |
| Gross Margin | 24.2% | — | -30.2% | — | 54.5pp |
| Net Margin | -152.4% | — | -178.6% | — | 26.2pp |
| EPS (Diluted) | $-2.80 | — | $-4.46 | — | 37.2% |
| Free Cash Flow | -$615.6K | — | -$260.2K | — | -136.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $362.5K |
| Cost of Revenue | $274.6K |
| GROSS PROFIT | $87.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $185.8K |
| Other Expenses | -$260.3K |
| Operating Expenses | $446.1K |
| Cost & Expenses | $720.8K |
| OPERATING INCOME | -$358.3K |
| Interest Income | $94 |
| Interest Expense | $160.1K |
| Other Income/Expenses | -$194.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$552.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$552.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$552.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$552.5K |
| D&A | $122.2K |
| EBIT | -$358.3K |
| EBITDA | -$236.2K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$552.5K |
| Depreciation & Amortization | $1.0K |
| Stock-Based Compensation | $161.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $156.6K |
| Change in Working Capital | -$96.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$330.3K |
| Capital Expenditure | -$285.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$285.2K |
| Net Debt Issuance | $165.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $348.4K |
| FREE CASH FLOW | -$615.6K |
| Net Change in Cash | -$339.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $431.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $57.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $493.3K |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $137.4K |
| Short-Term Debt | $910.4K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $75.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $75.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $12.9K |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $897.3K |
| Net Debt | $465.9K |