| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $422.0K | — | $900.8K | — | -53.2% |
| Op. Income | -$488.4K | — | -$384.6K | — | -27.0% |
| Gross Margin | -30.2% | — | 10.5% | — | -40.8pp |
| Net Margin | -178.6% | — | -108.6% | — | -70.0pp |
| EPS (Diluted) | $-4.46 | — | $-5.21 | — | 14.4% |
| Free Cash Flow | -$260.2K | — | -$553.4K | — | 53.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $422.0K |
| Cost of Revenue | $549.6K |
| GROSS PROFIT | -$127.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $16.5K |
| Other Expenses | -$344.3K |
| Operating Expenses | $360.8K |
| Cost & Expenses | $910.3K |
| OPERATING INCOME | -$488.4K |
| Interest Income | $4.1K |
| Interest Expense | $857.6K |
| Other Income/Expenses | -$258.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$746.6K |
| Income Tax Expense | $7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$753.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$753.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$753.6K |
| D&A | $342.1K |
| EBIT | -$586.5K |
| EBITDA | -$244.4K |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$753.6K |
| Depreciation & Amortization | $1.3K |
| Stock-Based Compensation | $56.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $444.6K |
| Change in Working Capital | $214.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$36.4K |
| Capital Expenditure | -$223.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$223.8K |
| Net Debt Issuance | -$84.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$79.2K |
| FREE CASH FLOW | -$260.2K |
| Net Change in Cash | $591.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $239.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $90.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $330.5K |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $788.8K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25.6K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $788.2K |
| Common Stock | $10.6K |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $775.4K |
| Net Debt | $535.8K |