| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $900.8K | — | $253.1K | — | 255.8% |
| Op. Income | -$384.6K | — | -$1M | — | 63.7% |
| Gross Margin | 10.5% | — | -8.3% | — | 18.8pp |
| Net Margin | -108.6% | — | -417.1% | — | 308.5pp |
| EPS (Diluted) | $-5.21 | — | $-3.16 | — | -64.9% |
| Free Cash Flow | -$553.4K | — | -$2M | — | 76.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $900.8K |
| Cost of Revenue | $805.9K |
| GROSS PROFIT | $94.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $479.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $479.4K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$384.6K |
| Interest Income | $18.1K |
| Interest Expense | $4.7K |
| Other Income/Expenses | -$586.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$971.4K |
| Income Tax Expense | $7.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$978.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$978.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$978.5K |
| D&A | $453.1K |
| EBIT | -$867.5K |
| EBITDA | -$414.4K |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$978.5K |
| Depreciation & Amortization | $453.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$33.1K |
| Other Non-Cash Items | $586.4K |
| Change in Working Capital | $1.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $29.0K |
| Capital Expenditure | -$582.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $206.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$376.4K |
| Net Debt Issuance | $694.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $939.0K |
| FREE CASH FLOW | -$553.4K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $78.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $134.0K |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $2.7K |
| Short-Term Debt | $272.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $401.0K |
| Long-Term Debt | $723.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $723.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $401.0K |
| Common Stock | $23.8K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $50.0K |
| Net Debt | -$28.1K |