| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $104M | $51M | $126M | 101.9% | -17.9% |
| Op. Income | $33M | -$3M | $31M | 1224.1% | 4.2% |
| Gross Margin | 48.1% | 22.0% | 38.4% | 26.0pp | 9.7pp |
| Net Margin | 54.3% | 16.0% | 16.9% | 38.4pp | 37.5pp |
| EPS (Diluted) | $3.58 | $0.52 | $1.42 | 588.5% | 152.1% |
| Free Cash Flow | $17M | -$24M | $56M | 171.3% | -68.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $400.0K |
| Other Income/Expenses | $26M |
| INCOME BEFORE TAX | $58M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $56M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $400.0K |
| Other Income/Expenses | $26M |
| INCOME BEFORE TAX | $58M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $56M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $56M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $300.0K |
| Deferred Income Tax | $700.0K |
| Other Non-Cash Items | -$24M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$500.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$500.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $201M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $306M |
| Other Current Assets | $128M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $685M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $39M |
| Long-Term Investments | $32M |
| Tax Assets | $29M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $111M |
| TOTAL ASSETS | $796M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $283M |
| Other Current Liabilities | $116M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $471M |
| Long-Term Debt | $153M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $138M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $293M |
| TOTAL LIABILITIES | $764M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $181M |
| Retained Earnings | -$150M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$300.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $796M |
| Total Debt | $177M |
| Net Debt | -$24M |