| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | $67M | $99M | 47.1% | -0.7% |
| Op. Income | $14M | $8M | $45M | 73.5% | -67.7% |
| Gross Margin | 28.5% | 34.4% | 61.5% | -5.9pp | -33.0pp |
| Net Margin | 12.9% | 10.8% | 37.7% | 2.1pp | -24.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.83 | $0.47 | $2.51 | 76.6% | -66.9% |
| Free Cash Flow | $25M | -$10M | -$44M | 345.0% | 155.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $70M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $84M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $200.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $70M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $84M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $200.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $400.0K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$400.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$400.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$800.0K |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $213M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $289M |
| Other Current Assets | $146M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $656M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $32M |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $106M |
| TOTAL ASSETS | $762M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $295M |
| Other Current Liabilities | $73M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $459M |
| Long-Term Debt | $167M |
| Deferred Revenue NC | $33M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $136M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $336M |
| TOTAL LIABILITIES | $795M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $180M |
| Retained Earnings | -$214M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $100.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $762M |
| Total Debt | $173M |
| Net Debt | -$40M |