| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $91M | $62M | $34M | 46.3% | 171.7% |
| Op. Income | $38M | $8M | -$10M | 409.3% | 502.1% |
| Gross Margin | 54.2% | 27.4% | -2.4% | 26.8pp | 56.6pp |
| Net Margin | 46.1% | 18.6% | -20.8% | 27.5pp | 66.9pp |
| EPS (Diluted) | $2.95 | $0.79 | $-0.65 | 273.4% | 553.8% |
| Free Cash Flow | -$5M | $11M | $10M | -145.9% | -152.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $400.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $400.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $42M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$51M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $100.0K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $171M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $80M |
| Other Current Assets | $146M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $414M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $57M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $73M |
| TOTAL ASSETS | $487M |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $275M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $335M |
| Long-Term Debt | $102M |
| Deferred Revenue NC | $45M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $234M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $381M |
| TOTAL LIABILITIES | $716M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $125M |
| Retained Earnings | -$357M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $500.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$229M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$229M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $487M |
| Total Debt | $108M |
| Net Debt | -$63M |