| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | $56M | $76M | 12.2% | -17.6% |
| Op. Income | $8M | $900.0K | $31M | 733.3% | -75.8% |
| Gross Margin | 27.4% | 21.0% | 57.9% | 6.4pp | -30.5pp |
| Net Margin | 18.6% | 9.2% | 44.5% | 9.4pp | -25.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.79 | $0.40 | $3.19 | 97.5% | -75.2% |
| Free Cash Flow | $11M | -$9M | $10M | 224.7% | 11.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $200.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $200.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $200.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $500.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$300.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$300.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $176M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $87M |
| Other Current Assets | $144M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $426M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $59M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $501M |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $276M |
| Other Current Liabilities | $300.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $350M |
| Long-Term Debt | $105M |
| Deferred Revenue NC | $45M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $272M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $422M |
| TOTAL LIABILITIES | $772M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $125M |
| Retained Earnings | -$399M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $600.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$271M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$271M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $501M |
| Total Debt | $111M |
| Net Debt | -$65M |