| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $141M | — | $235M | — | -40.2% |
| Op. Income | -$301M | — | -$289M | — | -4.3% |
| Gross Margin | 85.6% | — | -90.9% | — | 176.5pp |
| Net Margin | -208.7% | — | -123.3% | — | -85.4pp |
| EPS (Diluted) | $-3.15 | — | $-3.15 | — | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$185M | — | -$112M | — | -64.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $141M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $297M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $125M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $421M |
| Cost & Expenses | $442M |
| OPERATING INCOME | -$301M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$293M |
| Income Tax Expense | $358.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$294M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$294M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$294M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$293M |
| EBITDA | -$283M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$294M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $66M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $70M |
| OPERATING CASH FLOW | -$146M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$164M |
| Sales/Maturities of Investments | $292M |
| Other Investing Activities | -$35M |
| NET CASH FROM INVESTING | $89M |
| Net Debt Issuance | -$538.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $43M |
| NET CASH FROM FINANCING | $47M |
| FREE CASH FLOW | -$185M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $156M |
| Short-Term Investments | $266M |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $40M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $493M |
| PP&E (Net) | $100M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $117M |
| TOTAL ASSETS | $610M |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $274M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $186M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $338M |
| TOTAL LIABILITIES | $612M |
| Common Stock | $942.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$21M |
| Minority Interest | $20M |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $610M |
| Total Debt | $90M |
| Net Debt | -$66M |