| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $181M | — | $138M | — | 31.4% |
| Op. Income | -$78M | — | -$50M | — | -54.9% |
| Gross Margin | -18.4% | — | -9.6% | — | -8.8pp |
| Net Margin | -47.4% | — | -43.2% | — | -4.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.42 | — | $-1.04 | — | -36.5% |
| Free Cash Flow | -$21M | — | $14M | — | -243.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $181M |
| Cost of Revenue | $214M |
| GROSS PROFIT | -$33M |
| R&D Expenses | $214M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $258M |
| Cost & Expenses | $258M |
| OPERATING INCOME | -$78M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$86M |
| Income Tax Expense | $242.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$86M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$86M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$86M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$75M |
| EBITDA | -$69M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$86M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $28M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $31M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$42M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$403.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $153M |
| Short-Term Investments | $28M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $201M |
| PP&E (Net) | $129M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $132M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $270M |
| TOTAL ASSETS | $471M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $85M |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $207M |
| TOTAL LIABILITIES | $274M |
| Common Stock | $620.0K |
| Additional Paid-In Capital | $587M |
| Retained Earnings | -$408M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $178M |
| Minority Interest | $19M |
| TOTAL EQUITY | $197M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $471M |
| Total Debt | $97M |
| Net Debt | -$56M |