| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $138M | — | $102M | — | 34.7% |
| Op. Income | -$50M | — | -$8M | — | -530.3% |
| Gross Margin | -9.6% | — | 16.1% | — | -25.7pp |
| Net Margin | -43.2% | — | -14.6% | — | -28.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.04 | — | $-0.32 | — | -225.0% |
| Free Cash Flow | $14M | — | $19M | — | -25.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $138M |
| Cost of Revenue | $151M |
| GROSS PROFIT | -$13M |
| R&D Expenses | $151M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $16.0K |
| Operating Expenses | $188M |
| Cost & Expenses | $188M |
| OPERATING INCOME | -$50M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$60M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$60M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$60M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$48M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$60M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $648.0K |
| Change in Working Capital | $58M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$145M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | $10.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$107M |
| Net Debt Issuance | -$403.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $17M |
| NET CASH FROM FINANCING | $174M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $89M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $165M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $198M |
| PP&E (Net) | $132M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $144M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $285M |
| TOTAL ASSETS | $484M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $403.0K |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $61M |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $180M |
| TOTAL LIABILITIES | $243M |
| Common Stock | $590.0K |
| Additional Paid-In Capital | $546M |
| Retained Earnings | -$322M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $221M |
| Minority Interest | $19M |
| TOTAL EQUITY | $241M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $484M |
| Total Debt | $97M |
| Net Debt | -$68M |