| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $348M | $352M | $276M | -1.1% | 26.0% |
| Op. Income | $7M | $4M | $7M | 91.9% | 9.2% |
| Gross Margin | 22.2% | 21.0% | 25.1% | 1.2pp | -2.9pp |
| Net Margin | 2.5% | 0.8% | 1.2% | 1.7pp | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.02 | $0.02 | 150.0% | 150.0% |
| Free Cash Flow | -$41M | -$32M | -$9M | -28.3% | -348.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $348M |
| Cost of Revenue | $271M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $200.0K |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $341M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $348M |
| Cost of Revenue | $271M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $200.0K |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $341M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$39M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$28M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$28M |
| Net Debt Issuance | -$181M |
| Common Stock Repurchased | -$900.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$176M |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | -$218M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $566M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $423M |
| Inventory | $180M |
| Other Current Assets | $53M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $385M |
| Goodwill | $595M |
| Intangible Assets | $57M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $150M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $66M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $64M |
| Other Current Liabilities | $73M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $287M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $154M |
| TOTAL LIABILITIES | $442M |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.6B |
| Retained Earnings | -$648M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $134M |
| Net Debt | -$432M |