| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $232M | — | $196M | — | 18.1% |
| Op. Income | $500.0K | — | -$1M | — | 141.7% |
| Gross Margin | 25.6% | — | 26.5% | — | -0.8pp |
| Net Margin | -3.0% | — | -8.1% | — | 5.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | — | $-0.12 | — | 58.3% |
| Free Cash Flow | -$33M | — | -$19M | — | -79.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $232M |
| Cost of Revenue | $172M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $900.0K |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $231M |
| OPERATING INCOME | $500.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $700.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $200.0K |
| EBITDA | $11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$39M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | -$35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $354M |
| Inventory | $134M |
| Other Current Assets | $39M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $588M |
| PP&E (Net) | $260M |
| Goodwill | $558M |
| Intangible Assets | $54M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $97M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $969M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $65M |
| Other Current Liabilities | $76M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $245M |
| Long-Term Debt | $250M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $78M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $369M |
| TOTAL LIABILITIES | $614M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$678M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$500.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $931M |
| Minority Interest | $12M |
| TOTAL EQUITY | $944M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $301M |
| Net Debt | $255M |