| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | — | $898M | — | 15.5% |
| Op. Income | $31M | — | -$3M | — | 1172.4% |
| Gross Margin | 25.9% | — | 25.2% | — | 0.7pp |
| Net Margin | -0.9% | — | -4.1% | — | 3.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | — | $-0.29 | — | 75.9% |
| Free Cash Flow | $13M | — | -$71M | — | 118.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $769M |
| GROSS PROFIT | $269M |
| R&D Expenses | $38M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $198M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $238M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $200.0K |
| Other Adjustments | -$200.0K |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $78M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $25M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $65M |
| Capital Expenditure | -$52M |
| Acquisitions (Net) | $300.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | -$34M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $73M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $329M |
| Inventory | $156M |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $594M |
| PP&E (Net) | $289M |
| Goodwill | $569M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $118M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $63M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $102M |
| Other Current Liabilities | $79M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $293M |
| Long-Term Debt | $219M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $342M |
| TOTAL LIABILITIES | $634M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$680M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $976M |
| Minority Interest | $23M |
| TOTAL EQUITY | $999M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $321M |
| Net Debt | $249M |