| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $141M | $145M | $165M | -3.4% | -14.6% |
| Op. Income | -$575.0K | $4M | $5M | -114.6% | -112.1% |
| Gross Margin | 5.8% | 8.1% | 8.7% | -2.3pp | -2.9pp |
| Net Margin | -1.6% | 0.7% | 1.2% | -2.3pp | -2.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $0.10 | $0.18 | -310.8% | -216.7% |
| Free Cash Flow | -$4M | $1M | -$8M | -375.5% | 53.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $141M |
| Cost of Revenue | $132M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | -$575.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$575.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $52.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$789.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $116.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$673.0K |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$81.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $164M |
| Inventory | $115M |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $307M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $373M |
| Account Payables | $82M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $122M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $19.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $336.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $134M |
| TOTAL LIABILITIES | $243M |
| Common Stock | $48M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $82M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $130M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $130M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $373M |
| Total Debt | $139M |
| Net Debt | $134M |