| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $145M | $150M | $124M | -3.1% | 17.5% |
| Op. Income | $4M | $3M | $898.0K | 39.2% | 339.6% |
| Gross Margin | 8.1% | 7.2% | 7.2% | 0.9pp | 0.9pp |
| Net Margin | 0.7% | 0.2% | 0.8% | 0.5pp | -0.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.03 | $0.09 | 227.6% | 11.5% |
| Free Cash Flow | $1M | $5M | -$6M | -73.0% | 124.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $134M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $987.0K |
| Income Tax Expense | -$97.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $134M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $987.0K |
| Income Tax Expense | -$97.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $52.0K |
| Deferred Income Tax | -$312.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$134.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$621.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $163M |
| Inventory | $124M |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $312M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $66M |
| TOTAL ASSETS | $379M |
| Account Payables | $91M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $118M |
| Long-Term Debt | $115M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $22.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $627.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $128M |
| TOTAL LIABILITIES | $246M |
| Common Stock | $48M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $84M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $191.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $132M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $132M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $379M |
| Total Debt | $133M |
| Net Debt | $130M |