| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $57M | $51M | $44M | 11.3% | 30.4% |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$1M | 40.5% | -61.1% |
| Gross Margin | 11.5% | 11.4% | 14.0% | 0.1pp | -2.5pp |
| Net Margin | -1.7% | -4.0% | -2.3% | 2.2pp | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.18 | $-0.10 | 50.4% | 10.7% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$7M | -$5M | -38.5% | -100.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $107.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $754.0K |
| Interest Expense | $12.0K |
| Other Income/Expenses | $742.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$948.0K |
| Income Tax Expense | $50.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$998.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$998.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$998.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$936.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$998.0K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$139.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$500.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$129.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$2.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$368.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $57M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $74M |
| PP&E (Net) | $236M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $241M |
| TOTAL ASSETS | $316M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $728.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $120M |
| TOTAL LIABILITIES | $150M |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $192M |
| Retained Earnings | -$27M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $76.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $165M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $165M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $316M |
| Total Debt | $129M |
| Net Debt | $73M |