| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $42M | $30M | -6.4% | 31.8% |
| Op. Income | -$2M | $2M | -$1M | -212.6% | -70.6% |
| Gross Margin | 11.6% | 18.1% | 14.0% | -6.4pp | -2.4pp |
| Net Margin | -5.3% | 4.6% | -4.3% | -9.9pp | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $0.19 | $-0.13 | -210.5% | -61.5% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$614.0K | $5M | -1172.8% | -272.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $85.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $94.0K |
| Interest Expense | $16.0K |
| Other Income/Expenses | $78.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $10.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$401.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $650.0K |
| Change in Working Capital | -$538.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $529.0K |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$95.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$178.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$127.0K |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $318.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $165M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $169M |
| TOTAL ASSETS | $204M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $510.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $88M |
| TOTAL LIABILITIES | $113M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $120M |
| Retained Earnings | -$28M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $92M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $92M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $204M |
| Total Debt | $96M |
| Net Debt | $69M |