| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $388.0K | $37.0K | $8.0K | 948.6% | 4750.0% |
| Op. Income | -$59M | -$50M | -$43M | -16.3% | -35.5% |
| Gross Margin | 19.1% | 100.0% | -6787.5% | -80.9pp | 6806.6pp |
| Net Margin | -13648.5% | -122316.2% | -493000.0% | 108667.8pp | 479351.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.47 | $-1.25 | $-1.33 | -17.6% | -10.5% |
| Free Cash Flow | -$31M | -$40M | -$35M | 23.0% | 10.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $388.0K |
| Cost of Revenue | $314.0K |
| GROSS PROFIT | $74.0K |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$314.0K |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | -$59M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$53M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$53M |
| D&A | $314.0K |
| EBIT | -$59M |
| EBITDA | -$58M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$53M |
| Depreciation & Amortization | $314.0K |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $563.0K |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$31M |
| Capital Expenditure | -$386.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$386.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $878.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $156M |
| FREE CASH FLOW | -$31M |
| Net Change in Cash | $125M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $531M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $552M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $579M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $29M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $46M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$523M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $533M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $533M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $579M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | -$511M |