| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37.0K | $83.0K | $0 | -55.4% | — |
| Op. Income | -$50M | -$48M | -$41M | -4.0% | -22.0% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | -122316.2% | -51944.6% | — | -70371.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.25 | $-1.46 | $-1.27 | 14.4% | 1.6% |
| Free Cash Flow | -$40M | -$46M | -$31M | 11.9% | -28.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $37.0K |
| R&D Expenses | $41M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | -$50M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$45M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$45M |
| D&A | $306.0K |
| EBIT | -$50M |
| EBITDA | -$50M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$45M |
| Depreciation & Amortization | $306.0K |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $346.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$40M |
| Capital Expenditure | -$310.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$310.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$40M |
| Net Change in Cash | -$37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $406M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $582.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $433M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $455M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $34M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $891M |
| Retained Earnings | -$470M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $421M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $421M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $455M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$392M |