| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37M | $38M | $35M | -1.3% | 5.0% |
| Op. Income | $6M | $8M | $6M | -33.4% | -3.7% |
| Gross Margin | 71.5% | 73.6% | 69.0% | -2.1pp | 2.5pp |
| Net Margin | 10.9% | 14.5% | 11.7% | -3.6pp | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.06 | $0.05 | -16.7% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $12M | $7M | $7M | 56.8% | 54.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $753.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $713.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $753.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $713.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $713.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$44M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | -$41M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$78M |
| Net Debt Issuance | $123M |
| Common Stock Repurchased | -$30M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $108M |
| NET CASH FROM FINANCING | $199M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $134M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $171M |
| Short-Term Investments | $438M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $621M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $109M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.8B |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $239M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.2B |
| TOTAL ASSETS | $4.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| Long-Term Debt | $825M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $849M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.7B |
| Common Stock | $873.0K |
| Additional Paid-In Capital | $768M |
| Retained Earnings | $359M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $703.0K |
| Other Equity | -$35M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.8B |
| Total Debt | $825M |
| Net Debt | $655M |