| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $85M | $64M | -21.8% | 4.1% |
| Op. Income | -$12M | $13M | $2M | -191.6% | -707.1% |
| Gross Margin | 26.6% | 50.4% | 54.1% | -23.8pp | -27.5pp |
| Net Margin | -20.8% | 11.6% | 3.1% | -32.3pp | -23.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $0.16 | $0.03 | -187.5% | -566.7% |
| Free Cash Flow | $7M | $12M | $16M | -44.4% | -56.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $301.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $83M |
| Interest Expense | $47M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $21M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$34.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $139M |
| Other Investing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM INVESTING | $96M |
| Net Debt Issuance | $40M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$115M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$86M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $211M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $5.9B |
| Tax Assets | $46M |
| Other Non-Current Assets | $488M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.6B |
| TOTAL ASSETS | $7.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.3B |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $63M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.0B |
| Common Stock | $645.0K |
| Additional Paid-In Capital | $493M |
| Retained Earnings | $440M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$64M |
| Other Equity | -$22M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $848M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $848M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.9B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.6B |