| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $83M | $70M | 2.2% | 21.1% |
| Op. Income | $13M | $15M | $22M | -14.6% | -39.6% |
| Gross Margin | 50.4% | 53.0% | 76.5% | -2.6pp | -26.1pp |
| Net Margin | 11.6% | 14.4% | 23.5% | -2.9pp | -12.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $0.19 | $0.25 | -15.8% | -36.0% |
| Free Cash Flow | $12M | $12M | $20M | 6.4% | -38.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $228.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $42M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $228.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $42M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $27M |
| Other Investing Activities | $78M |
| NET CASH FROM INVESTING | $65M |
| Net Debt Issuance | $120M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$196M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$90M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $57M |
| Short-Term Investments | $1.2B |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $211M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $5.8B |
| Tax Assets | $57M |
| Other Non-Current Assets | $519M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.7B |
| TOTAL ASSETS | $8.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $170M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.6B |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.1B |
| Common Stock | $652.0K |
| Additional Paid-In Capital | $497M |
| Retained Earnings | $460M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$86M |
| Other Equity | -$22M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $850M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $850M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.0B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.6B |