| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $86M | $85M | — | 1.1% | — |
| Op. Income | $17M | $19M | — | -7.6% | — |
| Gross Margin | 39.3% | 33.2% | — | 6.1pp | — |
| Net Margin | 5.0% | 5.4% | — | -0.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.03 | — | -6.6% | — |
| Free Cash Flow | $5M | $1M | — | 404.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $185.3K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $933.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $185.3K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $933.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $248.0K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$931.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$148.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $116.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$40.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $158M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $174M |
| PP&E (Net) | $65M |
| Goodwill | $225M |
| Intangible Assets | $213M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $71M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $575M |
| TOTAL ASSETS | $748M |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $93M |
| Long-Term Debt | $349M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $461M |
| TOTAL LIABILITIES | $554M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $75.1K |
| Other Equity | $10M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $0 |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $0 |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $554M |
| Total Debt | $443M |
| Net Debt | $435M |