| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $83M | — | 2.4% | — |
| Op. Income | $19M | $13M | — | 39.5% | — |
| Gross Margin | 33.2% | 34.9% | — | -1.7pp | — |
| Net Margin | 5.4% | 2.6% | — | 2.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.02 | — | 103.5% | — |
| Free Cash Flow | $1M | $1M | — | -27.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $57M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $312.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $57M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $312.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $246.0K |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $872.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$38.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$3M |