| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $34M | $48M | 15.2% | -18.8% |
| Op. Income | -$31M | -$34M | -$35M | 8.8% | 10.7% |
| Gross Margin | 96.5% | 94.4% | 97.0% | 2.1pp | -0.5pp |
| Net Margin | -88.2% | -114.7% | -86.8% | 26.5pp | -1.3pp |
| EPS (Diluted) | $-4.51 | $-0.43 | $-0.53 | -949.0% | -751.1% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$27M | -$59M | 29.3% | 68.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $54.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $290.0K |
| EBIT | -$28M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $290.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$921.0K |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$60M |
| Sales/Maturities of Investments | $28M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $176M |
| Net Receivables | $35M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $319M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $634.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $326M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $170M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $134M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $309M |
| TOTAL LIABILITIES | $371M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$419.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $326M |
| Total Debt | $179M |
| Net Debt | $95M |