| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $157M | — | $210M | — | -25.1% |
| Op. Income | -$142M | — | -$98M | — | -44.7% |
| Gross Margin | 96.7% | — | 98.4% | — | -1.7pp |
| Net Margin | -105.2% | — | -59.1% | — | -46.1pp |
| EPS (Diluted) | $-30.28 | — | $-24.75 | — | -22.3% |
| Free Cash Flow | -$150M | — | -$113M | — | -32.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $149M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $145M |
| SG&A Expenses | $145M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $294M |
| Cost & Expenses | $299M |
| OPERATING INCOME | -$142M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | -$165M |
| Income Tax Expense | $369.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$165M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$165M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$165M |
| D&A | $621.0K |
| EBIT | -$140M |
| EBITDA | -$139M |
| EPS | -$30 |
| EPS Diluted | -$30 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$165M |
| Depreciation & Amortization | $621.0K |
| Stock-Based Compensation | $35M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$294.0K |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$150M |
| Capital Expenditure | -$118.0K |
| Acquisitions (Net) | $104M |
| Purchases of Investments | -$226M |
| Sales/Maturities of Investments | $122M |
| Other Investing Activities | -$104M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$104M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $194M |
| FREE CASH FLOW | -$150M |
| Net Change in Cash | -$61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $135M |
| Short-Term Investments | $143M |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $350M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $633.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $358M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $170M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $133M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $309M |
| TOTAL LIABILITIES | $375M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$638.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $358M |
| Total Debt | $179M |
| Net Debt | $44M |